zob nik دوشنبه 10 مهر 1396 02:21 ب.ظ نظرات ()

بطوركلی استخراج انواع سنگ معدن طلا به دور روش عمومی روباز و زیرزمینی انجام می‌‌پذیرد. استخراج سنگ معدن از معادن روباز به مراتب سهل‌تر و با سرمایه‌گذاری و هزینه‌های عملیاتی كمتری قابل انجام می‌باشد. در حال حاضر حدود 65 درصد استخراج سنگهای طلادار در آمریكا از معادن روباز و 35 درصد از معادن زیرزمینی صورت می‌گیرد.

مهمترین عواملی كه انتخاب بین روشهای استخراج روباز و زیرزمینی را تعیین می‌نماید، هزینه‌های استخراج و بازیافت سنگ معدن می‌باشند. در معادن روباز از آنجائی كه هزینه باطله‌برداری و جدا نمودن باطله موجود در ذخیره جزء هزینه‌های استخراج محسوب می‌شود، لذا نسبت باطله‌برداری به سنگ معدن استخراجی بعنوان عامل مقایسه هزینه‌های استخراج محسوب می‌شود. لذا نسبت باطله‌داری به سنگ معدن استخراجی بعنوان عامل مقایسه هزینه‌های استخراج معادن روباز و زیر زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طلا بعنوان یكی از فلزات گرانقیمت و ارزشمند، علاوه بر مصارف زینتی آن، پشتوانه پولی در سیستم بانكی هر كشور می تواند در مهار تورم بسیار موثر واقع گردد. بنابراین شناسایی و اكتشاف ذخایر طلا حتی بصورت بر جا نیز تورم زداست. اما اثرات این مهم هنگامی نمود خارجی و قابل لمس مشهود خواهد داشت كه بتوان عملیات فرآوری و استحصال آن را نیز از كانسنگ مربوط انجام داد.

در بسیاری از نقاط جهان، طلا هنوز توسط اشخاص معدنكاری شده و در محل به طلای خام قابل فروش تبدیل می شود. عمل فوق با فرآیندهای مكانیكی و دستی مانند لاوك شویی (جدایش گرانشی)، آسیا كردن و ملقمه سازی انجام می شود. ملقمه سازی بدین صورت انجام می شود كه در آن یك دوغاب از كانه طلا دار خرد شده را بر روی ورقه های مسی جیوه- اندود عبور می دهند. ملقمه طلای حاصل را برای Scraping بطور دوره ای جدا می كنند. ذرات طلای بسیار ریزدانه را نمی توان با این روش ها جدا كرد و در بسیاری از موارد بویژه در برزیل، روش سیانوری را برای استحصال طلای بازماندی پیشنهاد كرده اند. وقتی كه طلا در ماسه های رودخانه ای مساحت گسترده ای را بپوشاند. ماده معدنی را براحتی معدنكاری كرده، با لایروب های شناور فرآوری می كنند. برای نمونه، در سیبری و شمال قاره آمریكا از این روش معدنكاری استفاده می شود.

استخراج زیرزمینی

بیش از 90 درصد سنگهای معدنی طلادار كشورهای غربی سنگهای معدنی طلادار اولیه می‌باشد كه عمدتا بصورت زیرزمینی استخراج می‌گردد. در آفریقای جنوبی و كانادا به ترتیب 100 درصد و 70 درصد معادن به طریقه زیرزمینی ولی در آمریكا حدود 5/3 درصد به روش زیرزمینی و بقیه معادن به روش روباز استخراج می‌گردند. در استخراج زیرزمینی شامل روشهای قدیمی و جدیدتر به شرح زیر طلا استخراج می‌گردد:

1- Drill and Blast

2- Cut and Fill Stoping

3- Shrinkage Stoping

4- Sub Level Stoping

5- Open Stoping

6- Square Set Stoping

بیشتر معادن زیرزمینی كه به صورت رگه‌ای می‌باشند در اعماق زیاد (یك تا 4 كیلومتر) قرار دارند و در آفریقای جنوبی ماهیانه حدود 250 هزار تن سنگ استخراج می‌گردد، بیش از 125 كیلومتر تونل در سال حفاری می‌شود و بیش از 8000 نفر كارگر معدن دارد. رگه‌های طلادار این معدن در اعماق به ضخامت‌های 10-30 سانتمیتر قرار دارند.

مسائل مهمی كه در استخراج زیرزمینی مطرح می‌باشد درجه حرارت بالا، تركیدگی سنگ و مشكلات استفاده از دستگاههای مكانیزه می‌باشد. از آنجائیكه هزینه انتقال سنگ معدن از اعماق زمین تا سطح معادن رقم بزرگی از قیمت تمام شده استخراج را تشكیل می‌دهد. در این نوع معادن سعی شده است تا حتی الامكان جدایش سنگهای باطله از سنگ اصلی در زیرزمین انجام گیرد.

استخراج روباز

استفاده از روشهای مدرن و مكانیزه در استخراج سنگ معدن در معادن روباز متداول می‌باشد. از نظر ظرفیت معادن روباز طلا نسبتا كوچكتر از معادن روباز می‌باشد و احتیاج به تجهیزات مكانیكی كوچكتری دارند، نمونه بارز این نوع معادن، كانسارهای cortez, carlin در آمریكا می‌باشد كه از سالهای 1960 استخراج آنها شروع شده است.

هزینه استخراج هر تن سنگ معدن به روش روباز معمولا كمتر از نصف هزینه استخراج به روش زیرزمینی است و این نسبت حتی یا یك دهم می‌تواند تقلیل یابد. عوامل مهم كه باعث پائین آمدن هزینه استخراج در معدن روباز می‌گردد شامل نسبت باطله‌داری معدن (Stripping-Ratio) ظرفیت استخراج و نوع سنگ معدن می‌باشد.

نوع ساده‌تر معادن روباز، معادن با سنگهای آبرفتی و بسیار نرم می‌باشد كه برای استخراج آنها احتیاج به حفاری و آتشباری هم نیست. در این نوع معادن كه نظیر آن در كشور روسیه زیاد می‌باشد با استفاده از دستگاههای بزرگ و متحرك (Dredge) ماده معدنی نرم استخراج و به محل بارگیری انتقال داده می‌شود. هزینه استخراج در این نوع معادن بدلیل اینكه حفاری و آتشبازی وجود ندارد به مراتب پائین‌تر از معادن روباز معمولی است.

روش روباز كانسارهایی بكار برده می‌شود كه از نظر نزدیكی به سطح زمین در شرایط مناسبی قرار داشته باشد، در صورتی كه كانسار در عمق و در فاصله بیش از حد اپتیمم از سطح زمین واقع باشد در این صورت بایسیتی به روش زیرزمینی استخراج گردد. حد بین انتخاب روش روباز و زیرزمینی با توجه به عمق كانسار و بر اساس محاسبه Stripping Ratio انجام می‌گیرد.

بطور كلی كاربرد روشهای مختلف در كانسارهای طلا بستگی كامل به نحوه تشكیل ماده معدنی و شكل رگه یا توده دارد. مثلا در كانسارهای رگه‌ای كه معمولا در اعماق زیاد یافت می‌شوند به روش زیرزمینی (Cut & fill) استخراج می‌شوند. هر چه عیار در رگه بیشتر باشد عمق معادن قابل استخراج و پیچیدگی رگه می‌تواند افزایش یابد (عیار بیش از 10 گرم در تن و ضخامت رگه تا حداقل 20 سانتیمتر در معادن بسیار عمیق) در حالی كه اگر عیار كاهش یابد (تا 3 گرم در تن) استخراج معدن بصورت زیرزمینی و نزدیك به سطح زمین خواهد بود. در كانسارهای توده‌ای و با رگه‌ای ضخیم كه معمولا دارای عیار پائینی هستند. (تا میزان حداقل یك گرم در تن) معمولا ذخیره معدن زیاد بوده و امكان استفاده از دستگاه های مكانیزه و استخراج روباز بیشتر می‌باشد. این نوع كانسارها بدلیل عیار كم با روشهای ارزان قیمت نظیر شستشوی تپه‌ای (Head Leaching) استحصال می‌گردند.

چرا طلا به جای بدل؟

بعضی ها اصلا نمی توانند سری به فروشگاه های زیورآلات بدلی بزنند. این افراد به بدلیجات حساسیت دارند. این حساسیت «درماتیت تماسی» نامیده می شود که در واقع یک واکنش التهابی پوست است. این واکنش التهابی در اثر مواجهه با مواد حساسیت زا و تحریک کننده ایجاد می شود. بسیاری از مردم نسبت به مواد آلرژن (حساسیت زا) واکنش نشان نمی دهند ولی در تعداد کمی از افراد که مستعد ابتلا به این التهاب پوستی هستند، مواجهه با این مواد موجب بروز التهاب پوستی می شود...

موادی از قبیل اسیدها، قلیاها، حلال های شیمیایی و صابون های قوی و مواد شوینده اغلب درماتیت تماسی تحریکی ایجاد می کنند. این مواد قادرند روی پوست هر فردی به درماتیت منجر شوند ولی مواد آلرژن (حساسیت زا) فقط در افراد مستعد ایجاد واکنش می کنند. یکی از شایع ترین این واکنش های آلرژیک تماسی، درماتیت تماسی آلرژیک به فلزات از جمله بدلیجات است.

بدلیجات؛ زیبا اما دردسرساز

موارد بسیار زیادی دیده شده است که فرد به ساعت خود، دکمه لباس خود، گوشواره، زیپ شلوار و گیره های فلزی لباس که در تماس با پوست بدن است، واکنش نشان می دهد. در واقع این افراد در مواجهه با فلز مقصر که به آن حساسیت دارند و از نظر ژنتیکی مستعد هستند، واکنش پوستی نشان می دهند.

این واکنش در پوست محل تماس با ماده حساسیت زا مانند فلز بدلیجات و یا در برخی موارد فراتر از آن به صورت خارش، قرمزی، تورم، پوسته ریزی و در موارد شدیدتر ایجاد تاول بروز می کند.

شایع ترین فلزی که واکنش تماسی حساسیتی ایجاد می کند، نیکل است. حساسیت به نیکل یک مشکل ناتوان کننده و شایع در میان بیمارانی است که به متخصص پوست مراجعه می کنند. میزان شیوع آن از ۴ تا ۱/۱۳ درصد است. حساسیت به نیکل ممکن است در هر سنی بروز کند. برخی افراد حتی با تماس مختصر با نیکل دچار واکنش می شوند ولی در بقیه پس از سالیان طولانی تماس با نیکل درماتیت ایجاد می شود. گاهی درماتیت محدود به دست ها یا محل های تماس با نیکل است ولی گاهی به صورت بثورات گسترده پوستی در نواحی باسن، کشاله ران و چین های بدن و پلک ها رخ می دهد.

نیکل وارد می شود

نیکل در بسیاری از زیورآلات، گیره های فلزی، دکمه های فلزی، ساعات، لوازم فلزی مورد استفاده در منزل، سکه ها و حتی وسایل ارتودنسی (مرتب کردن دندان ها) وجود دارد. همچنین نیکل در بسیاری از مواد غذایی از جمله گوشت، مرغ و ماهی، سیب زمینی، شیر و محصولات لبنی، پیاز و آجیل وجود دارد. شکلات و کاکائو و سویا حاوی مقادیر بالایی از نیکل هستند. انسان ها به طور دایم در محیط کار و منزل با نیکل سر و کار دارند. حساسیت به نیکل در خانم ها شایع تر از آقایان است. یون های نیکل در تماس با پوست انسان آزاد شده و به التهاب منجر می شوند، به خصوص اگر این حالت با تعریق شدید همراه باشد، تشدید می شود مانند حساسیت به نیکل ساعت.

در برخی از موارد دیده شده که فرد حساس به نیکل، به نیکل موجود در ساعت اش حساسیت نشان می دهد و برای جلوگیری از ایجاد حساسیت از لاک ناخن روی ساعت خود به عنوان پوشش استفاده می کند. باید متذکرشد که اگر چه این کار سبب ایجاد سدی روی فلز می شود ولی لاک ناخن هم دارای ماده ای است که خود این ماده یکی از آلرژن های شناخته شده است و می تواند درماتیت تماسی در فرد مستعد ایجاد کند.

راه حل

بهتر است کسی که به بدلیجات حساسیت دارد حتما به وسیله متخصص پوست معاینه شود و سپس برای فرد «تست حساسیت» انجام شود که در این آزمایش، مواد آلرژن متعدد فلزات با پوست تماس داده می شود و واکنش فرد به آنها مشاهده و بررسی می شود. با این روش پزشکان متوجه می شوند که فرد به کدام یک از مواد حساسیت دارد.

اگر کسی به نیکل بدلیجات حساسیت دارد می تواند از بدلیجات فاقد نیکل یا از طلا یا نقره استفاده کند. البته بعضی ها هم به خود طلا و نقره حساسیت دارند. بنابراین باید اول ببینند به چه ماده ای حساسیت دارند. سپس زیورآلاتی را انتخاب کنند که فاقد آن ماده باشند.

حساسیت به طلا

شاید تعجب کنید ولی برخی از خانم ها به طلا حساسیت دارند. نشانه آن هم این است که وقتی یک گردن بند، انگشتر و یا دست بند طلا استفاده می کنند، پوست شان قرمز می شود و به خارش می افتد. اگر شما به طلا حساسیت دارید، باید زیورآلات طلا را کنار بگذارید و به سراغ زیورآلاتی از جنس پلاتین بروید. دقت کنید که زیورآلات پلاتینی که انتخاب می کنید بیش از ۹۰ درصد خالص باشند. پلاتین با درصد خلوص بالا کمتر موجب حساسیت پوستی می شود.

کیفیت طلا؛ ضامن سلامت

فراموش نکنید که پلاتین یا همان طلای سفید محکم تر از طلای زرد است و دوام آن از طلای زرد هم بیشتر است. اگر شما قصد دارید برای نامزدی تان یک حلقه زرد انتخاب کنید، ما به شما طلای ۱۴ تا ۱۸ عیار را توصیه می کنیم. هرچه عیار طلا بیشتر باشد، رنگ زرد آن پررنگ تر ولی دوام و پایداری آن کمتر است و راحت تر خم می شود. عیار طلا نشان می دهد که چه مقدار از آلیاژ آن از طلا ساخته شده است و یا به زبان دیگر این طلا چه قدر خالص است. اغلب به طلای خالص، نقره، مس، نیکل و روی می افزایند. اگر طلا ۲۴ عیار باشد صددرصد خالص است.

مراقبت از زیورآلات طلا

نگهداری از زیورآلات طلا هم بسیار مهم است. زیورآلات طلای خود را از مواد شیمیایی مانند محلول های شستشوی خانگی و وایتکس و کلر دور نگه دارید. بهتر است هنگام انجام کارهای منزل، انگشتر و دست بند و حلقه تان را کنار بگذارید. با این کار شما ساییدگی و خراشیدگی روزانه طلاهایتان را کاهش می دهید و هم طلاهایتان براق تر باقی خواهند ماند. بهتر است هر یک از زیورآلات طلای خود را در یک جعبه جداگانه نگهداری کنید تا سالم تر باقی بمانند.

چرا طلا به جای بدل؟

این روزها بدلیجات زیبایی در بازار وجود دارد که قیمت آنها هم کمتر از طلا نیست ولی به هر حال هیچ بدلی جای طلا را نمی گیرد. اگر شما قصد دارید هزینه ای بابت خرید زیورآلات بپردازید، حتما طلا را انتخاب کنید چون هم زنگ نمی زند و کدر و تیره نمی شود و هم بسیار محکم است و در ضمن کمتر باعث حساسیت می شوند.

کلمات کلیدی:ذوب فلزات قیمتی,کوره ذوب طلا,کوره برقی,کوره ذوب فلزات گرانبها، کوره ذوب فلزات، کوره ذوب طلا، کوره ذوب نقره، کوره برقی، کوره برقی ذوب فلزات، کوره برقی طلا، کوره برقی نقره، کوره ذوب قابل حمل، بوته ذوب فلزات، کوره , کوره ذوب فلزات گرانبها , کوره ذوب طلا , ذوب طلا , کوره الکترونیکی، ذوب نیک, کوره ذوب طلا,کوره المنتی,ذوب فلزات قیمتی؛ذوب طلا،بوته ذوب طلا.