zob nik شنبه 8 مهر 1396 02:24 ق.ظ نظرات ()

در كتاب Genesis به فلز نقره اشاره شده است و در تپه های سرباره در آسیای صغیر و جزایر دریای اژه یافت شده است كه نقره از سرب جدا شده و به هزاره چهارم قبل از میلاد اشاره می كند.

نقره با قدمت هزاران ساله به صورت وسایل تزئینی و ظروف آشپزخانه، اهداف تجاری(صنعتی) و در سیستم های پولی استفاده می شود. فلز نقره به عنوان دومین فلز قیمتی بعد از طلا از گذشته دور مدنظر بوده است.

وابستگی به اقمار باعث شده است كه فلز نقره توسط كیمیاگران به نام Luna شناخته شود. سیمبل كیمیاگری برای نقره یك نیمه ماه است كه بخش نیمه هلالی ماه به سمت چپ است. اگرچه دو عنصر نقره و جیوه از نظر شیمیایی بهم ارتباطی ندارند ولیکن برخی تصور می کنند كه فلز جیوه نوعی نقره است.

نقره آبی(Watery) به نام Hydrargyrum نامیده می شود و واژه Quick Silver (جیوه) این مطلب را اثبات می نماید. در نسب شناسی، رنگ سفید اشاره به نقره خام می کند و جیوه ظاهری شبیه نقره دارد. اروپائی ها مقادیر عظیم نقره را در Zacatacas‌، مكزیك و Potosi یافتند كه با یك دوره تورم در اروپا آغاز شده است. Rio de la plata‌ بعد از کشف نقره (كه در اسپانیایی Plata می گویند)، به نام Argentina نامیده شد.

نقره و اهمیت آن در قرون گذشته

اهمیت وارزش نقره طی قرون گذشته و حال:

از قدمت و سابقه نقره حرفها و گفته ها شنیده ایم،ولی رویکرد بازار به این فلز خاکستری وگرایش خریداران لوازم تزئینی به نقره درجای خود قابل توجه و ارزیابی میباشد.

 زمانی که ویکتورهوگو ارزش نقره را برای شخصیت ژول ورن در بینوایان مطرح ساخت،سالها میگذرد وپس ازهزاران سال از کشف نقره،کماکان استقبال بسوی این فلز خاکستری فراوان است و تقاضای آن دربازار از لحاظ وزنی شاید با طلا قابل رقابت باشد.

در دوران قدیم،نقره به آسانی قابل دسترسی بوده وتقریبا درسطح زمین یافت می شده است.آثار بجای مانده از تمدن های قدیم در جواهرات،ابزارآلات مذهبی و ظروف غذا، همگی نشان دهنده استقبال به این فلز ماندگار و بادوام است.

درسال۱۷۹۲ نقره نقش کلیدی در سیستم پولی ایالات متحده داشت،زیرا کنگره ارزش پول را به نقره و ارزش مستقیم آن را با طلا معین نمود.

بدین ترتیب نقره بعنوان سکه ضرب شد وتاسال ۱۹۶۷ نیز معامله با آن رواج داشت.

با پایان قرن نوزدهم،جنبه صنعتی نقره مورد توجه قرارگرفت و امروزه نقره بعنوان یک فلز صنعتی باارزش محسوب میشود،ودرصنایع عکاسی،جواهرسازی،والکترونیک مورد مصرف است.

برای کشف نقره معادن زیادی مورد بررسی قرار گرفته اندو تولید کنندگان اولیه نقره،مکزیک،آمریکا وپرو بوده اند.

منابع ثانویه نقره،ذوب سکه ها وضایعات هستند که البته قیمت نقره دراین نوع منابع تغییراتی دارد.بسیاری از تولیدکنندگان صنعتی نقره اکنون به عنوان علاقه مندان معاملات جهانی این فلز هستند وهمچنین از آنجا که نقره بعنوان یک فلز قیمتی رده بندی شده است،درمعاملات سرمایه گذاری نیز از آن استفاده شده است.

تولید و ارزش

بیشتر نقره دنیا از معادن سنگ‌های مس، مس - نیکل، سرب و سرب - روی در کشورهایی چون مکزیک، پرو، چین، استرالیا، شیلی و بولیوی به دست می‌آید. تولید جهانی نقره در سال ۲۰۱۰ بیش از ۲۲ هزار تن (۷۳۵٫۹ میلیون اونس تروا) بوده که بیشتر از ۵ برابر تولید طلاست و افزایش ۲٫۵ درصدی را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد. اما کل عرضه نقره در دنیا ۱۰۵۶ میلیون اونس بوده که بقیه آن به بازیافت نقره (حدود ۲۱۵ میلیون اونس) و فروش نقره توسط دولت‌ها و افراد مربوط می‌شود.

بهای نقره در ماه مارس ۲۰۱۴ بیش از ۲۱ دلار برای هر اونس تروا معادل بیش از ۲ میلیون تومان برای هر کیلوگرم بوده‌است که تقریباً یک پنجاه‌وهشتم قیمت طلاست. در طول یکصد سال اخیر قیمت نقره از یک پانزدهم تا یک صدم طلا متغیر بوده‌است.

نقره نیز همانند دیگر فلزات گران‌بها به دلیل عرضه و تقاضاهای مربوط به سرمایه‌گذاری نوسانات شدید را تجربه کرده‌است. قیمت نقره در اوایل دهه ۱۹۷۰ کمتر از دو دلار برای هر اونس بود اما در سال ۱۹۸۰ تا ۴۹.۹۵ دلار برای هر اونس رشد کرد. سپس به کمتر از ۱۰ دلار کاهش یافته و در طول دهه ۱۹۹۰ عمدتاً در قیمت ۴ تا ۶ دلار معامله می‌شد. در سال ۲۰۰۷ قیمت نقره پس از حدود دو دهه دوباره دورقمی شد و در سال‌های پس از آن با یک رشد سریع تا قیمت ۴۹.۷۶ دلار در آوریل ۲۰۱۱ افزایش یافت. از سال ۲۰۱۲ قیمت نقره دوباره کاهش یافت و میانگین قیمت آن در سال ۲۰۱۳ به ۲۳.۷۹ دلار رسیده و در مارس ۲۰۱۴ بیش از ۲۱ دلار برای هر اونس معامله می‌شود.

معرفی معادن عظیم نقره در جهان

در این مطلب به معرفی ۱۰ غول نقره ای در جهان می پردازیم

معدن‌کاری نقره قدمت زیادی دارد و از آنجاکه به عنوان فلز ارزشمند برای سکه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، استخراج آن فعالیت پرمنفعتی محسوب می‌شده است.

معدن‌کاری نقره قدمت زیادی دارد و از آنجاکه به عنوان فلز ارزشمند برای سکه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، استخراج آن فعالیت پرمنفعتی محسوب می‌شده است.

 

این فلز نقره‌ای علاوه بر استفاده در ضرب سکه‌ها و همچنین ساخت مدال‌ها، در دستگاه‌های الکترونیکی و الکتریکی، کاربردهای صنعتی، ساخت جواهرات، نقره آلات و عکاسی استفاده می‌شود. وب سایت سیلور اینوستینگ نیوز با استفاده از آمار GFMS به رتبه بندی ۱۰ کشور برتر در تولید نقره در سال ۲۰۱۳ پرداخته است که عبارتند از:

۱- مکزیک با تولید معدنی ۱۶۹٫۷ میلیون اونس

با وجود اینکه تولید ۱۶۹٫۷ میلیون اونس نقره مکزیک نسبت به ۱۷۲٫۳ میلیون اونس در سال ۲۰۱۲ اندکی کاهش داشت، این کشور موفق شد عنوان بزرگترین تولیدکننده نقره جهان را برای یک سال دیگر حفظ کند.

معدن‌کاری تجاری در این کشور بیش از ۵۰۰ سال انجام گرفته و در واقع از اواخر قرن شانزدهم تا پایان دهه ۱۸۷۰ در جریان بوده و این فلز نقره ای صادرات اصلی مکزیک بوده که بیش از ۷۰ درصد از کالای صادراتی این کشور به خارج را تشکیل می‌داد. تولید نقره این کشور امروزه به دلیل جذابیت این فلز برای سرمایه گذاران جذاب مانده است.

با وجود اینکه تولید ۱۶۹٫۷ میلیون اونس نقره مکزیک نسبت به ۱۷۲٫۳ میلیون اونس در سال ۲۰۱۲ اندکی کاهش داشت، این کشور موفق شد عنوان بزرگترین تولیدکننده نقره جهان را برای یک سال دیگر حفظ کند.

معدن‌کاری تجاری در این کشور بیش از ۵۰۰ سال انجام گرفته و در واقع از اواخر قرن شانزدهم تا پایان دهه ۱۸۷۰ در جریان بوده و این فلز نقره ای صادرات اصلی مکزیک بوده که بیش از ۷۰ درصد از کالای صادراتی این کشور به خارج را تشکیل می‌داد. تولید نقره این کشور امروزه به دلیل جذابیت این فلز برای سرمایه گذاران جذاب مانده است.

۲- پرو با تولید معدنی ۱۱۸٫۱ میلیون اونس

تولید نقره پرو در سال گذشته به ۱۱۸٫۱ میلیون اونس رسید که نسبت به ۱۱۱٫۹ میلیون اونس در سال پیش از آن افزایش داشت.

تولید این کشور آمریکای جنوبی با توجه به فعالیت معدن طلا نقره پایانکاتا که یکی از بزرگ‌ترین معادن نقره جهان به شمار می‌رود، تعجب آور نیست. پان امریکن سیلور که دومین تولیدکننده بزرگ نقره خام است، دو معدن هوآرون و موروکوچا است.

شرکت‌های فعال دیگر در این کشور شامل بیر کریک ماینینگ و فورچونا سیلور ماینز هستند.

۳- چین با تولید معدنی ۱۱۸ میلیون اونس

شرکت GFMS تولید نقره چین در سال ۲۰۱۳ را ۱۱۸ میلیون اونس برآورد کرده که نسبت به ۱۱۳٫۱ میلیون اونس در سال ۲۰۱۲ افزایش نشان می‌دهد.

اگرچه چین تولید بالایی داشت اما ۹۵ درصد از این تولید محصول فرعی استخراج فلزات دیگر بوده است. این فلزات اغلب شامل مس، طلا، قلع، نیکل، تنگستن، سرب و روی هستند.

۴- استرالیا با تولید معدنی ۵۹٫۲ میلیون اونس

استرالیا ۵۹٫۲ میلیون اونس نقره در سال ۲۰۱۳ تولید کرد که بالاتر از تولید ۵۵٫۵ میلیون اونس در سال ۲۰۱۲ بود. این کشور صاحب بزرگترین میزان منابع نقره اقتصادی جهان است.

نخستین ذخایر نقره استرالیا در سال ۱۸۸۳ در بروکن هیل کشف شد و استخراج از این منطقه امروزه نیز همچنان ادامه دارد و بروکن هیل به بزرگترین تولیدکننده سرب، روی و نقره در استرالیا تبدیل شده است.

۵- روسیه با تولید معدنی ۴۵٫۴ میلیون اونس

روسیه ۴۵٫۴ میلیون اونس نقره در سال ۲۰۱۳ تولید کرد که اندکی نسبت به ۴۵ میلیون اونس در سال پیش از آن افزایش داشت.

این کشور نیز مانند چین عمده نقره خود را در کنار معدن‌کاری فلزات دیگر به دست می‌آورد. نوریلسک نیکل به عنوان مثال یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نقره در روسیه است اما بیشتر به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نیکل و پالادیم در جهان و همچنین یکی از تولیدکنندگان بزرگ پلاتین و مس شناخته می‌شود.

۶- بولیوی با تولید معدنی ۴۱٫۲ میلیون اونس

تولید نقره بولیوی در سال گذشته به ۴۱٫۲ میلیون اونس رسید که ۳٫۸ درصد در مقایسه با تولید ۳۹٫۷ میلیون اونس در سال ۲۰۱۲ افزایش داشت. مانند بسیاری دیگر از کشورهای این فهرست بولیوی سابقه قوی از معدن‌کاری نقره دارد و تولیدش در پوتوسی در دوران استعماری آغاز شد. دپارتمان پوتوسی همچنان میزبان معادن فعال از جمله معدن روی و نقره زیرزمینی سن ویسنت پان امریکن سیلور است.

شرکت معدنی دولتی بولیوی (COMIBOL) با شرکت‌های معدنی خصوصی برای پروژه‌های متعدد در سراسر این کشور همکاری دارد.

۷- شیلی با تولید معدنی ۳۹٫۲ میلیون اونس

تولید نقره شیلی از ۳۷ میلیون اونس در سال ۲۰۱۲ به ۳۹٫۲ میلیون اونس در سال ۲۰۱۳ افزایش یافت. این کشور از سال ۱۸۳۰ معدن‌کاری تجاری این فلز را آغاز کرد.

یکی از معادن بزرگ شیلی اسکوندیدا است که ۳۰ درصد آن متعلق به ریوتینتو است و توسط بی اچ پی بیلیتون اداره می‌شود.

شیلی بزرگترین تولیدکننده مس است اما در کنار آن استخراج نقره نیز دارد.

۸- لهستان با تولید معدنی ۳۷٫۶ میلیون اونس

لهستان یکی از معدود کشورهای این فهرست است که تولید آنها در سال گذشته کاهش یافت. این کشور ۳۷٫۶ میلیون اونس نقره تولید کرد که ۹ درصد نسبت به سال ۲۰۱۲ کمتر بود.

این امر با توجه به اینکه شرکت KGHM Polska Miedz که بزرگترین تولیدکننده نقره جهان است در این کشور فعالیت دارد، جالب توجه است. این شرکت نقره را به همراه مس و روی از معادنی مانند لوبین استخراج می‌کند.

۹- آمریکا با تولید معدنی ۳۵ میلیون اونس

تولید نقره آمریکا در سال ۲۰۱۳ تقریبا ثابت بود و به ۳۵ میلیون اونس در مقایسه با ۳۴٫۱ میلیون اونس در سال ۲۰۱۲ رسید.

سازمان زمین شناسی آمریکا اعلام کرد نقره سال گذشته در سه معدن نقره و به عنوان محصول مشترک یا جانبی در ۳۹ پایگاه دیگر تولید شد. آلاسکا بزرگترین ایالت تولیدکننده نقره در آمریکاست و پس از آن نوادا قرار دارد.

۱۰- آرژانتین با تولید معدنی ۲۴٫۷ میلیون اونس

نام آرژانتین از واژه لاتین آرژانتم گرفته شده که به معنی نقره است و قرار گرفتن این کشور در فهرست بزرگترین تولیدکنندگان این فلز را منطقی می‌سازد. این کشور ۲۴٫۷ میلیون اونس نقره در سال ۲۰۱۳ تولید کرد که ۱٫۶ درصد نسبت به ۲۴٫۳ میلیون اونس در سال ۲۰۱۲ افزایش داشت.

فعالیت‌های معدن‌کاری قابل توجه نقره در چند دهه گذشته در آرژانتین شکل گرفته است.

کلمات کلیدی:ذوب فلزات قیمتی,کوره ذوب طلا,کوره برقی,کوره ذوب فلزات گرانبها، کوره ذوب فلزات، کوره ذوب طلا، کوره ذوب نقره، کوره برقی، کوره برقی ذوب فلزات، کوره برقی طلا، کوره برقی نقره، کوره ذوب قابل حمل، بوته ذوب فلزات، کوره , کوره ذوب فلزات گرانبها , کوره ذوب طلا , ذوب طلا , کوره الکترونیکی، ذوب نیک, کوره ذوب طلا,کوره المنتی,ذوب فلزات قیمتی.