zob nik سه شنبه 11 مهر 1396 02:33 ب.ظ نظرات ()

فلزات برای قرن‌ها توجه بشر را به خود جلب کرده است چرا که مردم با استفاده از ذوب فلزات قادر به ساخت ابزارهایی با قابلیت‌های بالا شدند که هم در جنگ و هم در تدارکات از آن استفاده می‌کردند. طلا و نقره با عیار بالا از عصر سنگی برای بشر شناخته شده بوده است. استخراج سرب و نقره از سنگ معدن هایشان از هزاره چهارم قبل از میلاد انجام می‌شده است.

فلز:

فلز ماده‌ای است که می‌توان آن را صیقل داده و براق کرد (بجز جیوه که در دمای اتاق بشکل مایع است) یا به طرح‌های گوناگون درآورد و از آن مفتول‌های سیمی ظریف تهیه کرد. فلز جسمی است که آزمایش‌های مربوط به گرما و مهم‌تر از همه جریان الکتریکی را به خوبی هدایت می‌کند. فلزات با یکدیگر فرق زیادی دارند، از جمله در رنگ و سختی و نرمی، تعدادی از آنها ممکن است به آسانی خم شده یا خیلی محکم و مقاوم باشند.

ویژگی فلزات به معنای خواصی است که در همه فلزات به صورت مشترک وجود دارد و سبب می شود این عناصر کاربرد فراوانی به ویژه در صنعت داشته باشند.

ویژگی فلزات:

1.هدایت الکتریکی و گرمایی خوبی دارند.

2.براق و درخشان هستند.

3.چکش خوارند.

4.قابلیت مفتول شدن دارند.

5.نقطه ذوب و جوش بالایی دارند.

چرا فلزات رسانا هستند؟

همان طور که می دانیم بهترین رساناها فلزات هستند. علت این ویژگی در ساختار آنها نهفته است.

یکی از راه های شناخت فلزات توجه به تعداد الکترون لایه آخر می باشد.

***فلزات در لایه آخر خود یک، دو یا سه الکترون دارند.***

تعداد کم الکترون ها سبب می شود لایه آخر، کمتر تحت تاثیر جاذبه هسته قرار بگیرد. از این رو پیوند سستی میان الکترون ها و هسته وجود خواهد داشت. به نحوی که الکترون های لایه آخر به راحتی می توانند از اتم جدا شده و به الکترون آزاد تبدیل شوند. با جدایی الکترون ها بقیه اتم فلز به یون مثبت تبدیل می شوند.

در یک فلز همه اتم ها چنین ویژگی ای دارند. به همین دلیل ساختاری در فلز به وجود می آید که در آن الکترون های لایه آخر اتم ها آزادانه در حرکت اند تا حدی که می توان گفت این الکترون ها به اتم مشخصی تعلق ندارند. یون های مثبت نیز در میان الکترون ها قرار گرفته اند و با پیوند فلزی ساختار فلز منسجم می ماند.همان طور که می دانیم، الکتریسیته توسط الکترون ها منتقل می شود. در نتیجه دریای الکترونی درون فلز می توان جریان الکتریسیته و گرما را به راحتی منتقل کند.

نکته جالب توجه این است که هر چه یک فلز را گرم تر کنیم، خاصیت رسانای الکتریسیته آن کاهش می یابد. چرا که با افزایش دما، یون های فلزی به ارتعاش درآمده و برخورد بیشتری میان آن ها و الکترون ها اتفاق می افتد. این برخورد ها میزان رسانایی یک فلز را کاهش می دهد.

چرا فلزات براق اند؟

یکی از ویژگی های فلزات داشتن سطح براق و درخشان است که به علت بازتابش زیاد و همزمان نور می باشد.زمانی که یک فلز در معرض نور قرار می گیرد، الکترون های لایه آخر در هر اتم، از انرژی طول موج های مختلف نور استفاده می کنند تا بتوانند به تراز انرژی بالاتری در اتم جهش پیدا کنند.این جهش پرتوهای بازتابش را منتشر می کند که به صورت جلای فلزی دیده می شود.

چرا فلزات چکش خوار هستند؟

به تغییر شکلی که می توان در یک فلز با ضربه ایجاد کرد بدون آنکه دچار شکستگی شود، چکش خواری می گویند.

میزان چکش خواری فلزات به قدرت پیوند فلزی بین الکترون ها و یون های فلزی و آرایش لایه ای اتم ها بستگی دارد.

از آنجایی که دریایی از الکترون های آزاد بین اتم های یک فلز وجود دارد، در اثر ضربه، اتم های یک فلز روی یکدیگر سر می خورند. در این شرایط جاذبه الکترواستاتیکی بین یون ها و الکترون های آزاد ثابت مانده و فلز نمی شکند.

چرا فلزات نقطه ذوب و جوش بالایی دارند؟

این ویژگی فلزات نیز با ساختار آن ها قابل توجیه است.بین اتم های یک فلز پیوندی به نام پیوند فلزی برقرار است که جاذبه الکترواستاتیکی قوی ای بین یون های فلزی و الکترون های آزاد ایجاد کرده و یون های فلزی را کنار هم نگه می دارد.برای ذوب یک فلز باید این پیوند فلزی از بین برود. از این رو برای رسیدن به نقطه جوش باید انرژی زیادی صرف شکستن پیوند فلزی شود. در نتیجه فلزات دمای ذوب و جوش بالایی پیدا می کنند.هر چه تعداد الکترون های لایه آخر فلزی بیشتر باشد، سخت تر است و دمای ذوب و جوش بالا تری دارد.مثلا دمای ذوب و جوش مس بیشتر از سدیم است. با رسم آرایش الکترونی آن ها پی خواهیم برد که مس در لایه آخر خود ۲ الکترون دارد در حالی که سدیم دارای یک الکترون می باشد.

انواع نقطه ذوب:


jad

کلمات کلیدی:ذوب فلزات قیمتی,کوره ذوب طلا,کوره برقی,کوره ذوب فلزات گرانبها، کوره ذوب فلزات، کوره ذوب طلا، کوره ذوب نقره، کوره برقی، کوره برقی ذوب فلزات، کوره برقی طلا، کوره برقی نقره، کوره ذوب قابل حمل، بوته ذوب فلزات، کوره , کوره ذوب فلزات گرانبها , کوره ذوب طلا , ذوب طلا , کوره الکترونیکی، ذوب نیک, کوره ذوب طلا,کوره المنتی,ذوب فلزات قیمتی.

مقاومت مکانیکی فلز:

مقصود آن مقدار باری است که فلز می‌تواند تحمل کرده، نشکند. بسیاری از فلزات، وقتی گرم هستند، اگر تحت فشار قرار گیرند، شکل خود را زیادتر از موقعی که سرد هستند، تغییر می‌دهند. بسیاری از فلزات در زیر فشار متغیر مانند نوسانات، آسانتر از موقعی که سنگین باری را تحمل می‌کنند، می‌شکنند.

علت درخشش فلزات:

دلیل اول آن است که با طرح‌ریزی و براق کردن صحیح می‌توان فلزات را به شکل خیلی صاف تهیه کرد. گر چه آنها نیز تصاویر را خوب منعکس می‌کنند، ولی ظاهر سفید و درخشان بیشتر قطعات فلزی صیقلی شده را ندارند. بطور کلی جلا و درخشندگی فلز بستگی به گروه الکترون‌های آن دارد. الکترون‌ها می‌توانند هر نوع انرژی را که به روی فلزات می‌افتد جذب کنند؛ زیرا در حرکت آزاد هستند. بیشتر انرژی الکترون‌ها از تابش نوری است که به آنها می‌افتد، خواه نور آفتاب باشد یا نور برق. اکثر فلزات همه انرژی جذب شده را پس می‌دهند، به همین دلیل، نه تنها درخشان بلکه سفید به نظر می‌آیند.

علت تغییر شکل فلزات(ذوب فلز):

بسیاری از فلزات در حرارت ویژه‌ای، آرایش یون‌های خود را تغییر می‌دهند. با تغییر ترتیب آرایش یون‌های بسیاری از خصوصیات دیگر فلز نیز دگرگون می‌شود و ممکن است فلز کم و بیش شکننده، قردار، بادوام و قابل انحنا شود یا اینکه انجام کار با آن آسان گردد. بسیاری از فلزات در هنگام سرد بودن، به سختی تغییر شکل می‌پذیرند. بیشتر فلزات جامد را به زحمت می‌توان در اثر کوبیدن به صورت ورقه و مفتول‌های سیم درآورده، ولی اگر فلز ذوب شود، انجام هر دو آسان است.

مس.

نخستین اشیای فلزی ساخت بشر اشیائ کوچک مسی چکش کاری شده که به نیمه اول هزلره قبل از میلاد بر میگرددکه این دوره اخرین دوره نوسنگی است که انسان اولین فلز را شناخت شوش تپه علی کش در دهلران تپه سلک در کاشان تل ابلیس در کوههای کرمان وقبرستان دشت قزوین که متعلق به نیمه دوم هزاره پنجم پیش از میلاد میباشد که مصنوعات مسی همچون سکه و ظروفات و..در انجا یافت شده است معادن مس و قلع در ایران عبارت است از کوههای سهند نزذیک تبریز وحوالی قره داغ دامنه های جنوبی زاگرس استر اباد شاهرود انارک اصفهان همدان و وحوالی مشهد ودریای مازندران ..چون مس بصرت طبیعی در معادن یافت میشد و مس خالص فلزس نسبتا نرم میباشد به همین دلیل فلز کاران قدیمی به مرور زمان به ماده ای محکم تر از مس و قلع دست یافتند که اصطلاحا مفرغ نامیده میشد

 

مفرغ.

دومین دوره از عصر فلزات میباشد مفرغ ترکیبی است از مس و قلع میباشد که نیاکان ما ازان مجسمه و ظرفات و ....درست میکردند.ساکنان ایران از پنج هزار سال قبل از میلاد مفرغ را میشناختند عصر مفرغ به سه دوره تقسیم میشود عصر مفرغ قدیم (200تا300)عصرمفرغ میانه (1600تا200)عصرمفرغ جدید(1200تا1600)پیش از میلاد میباشد از اثار بدست امده از مفرغ توسط حفاران میتوان به خنجر سپر پیکان شمشیر وسایر مصنوعات اشاره کرد.یکی از مناطق شاخص ایران در زمینه مفرغ لرستان است.شواهد موجود اشاره به فلز کاری لرستان از هزاره چهارم پیش از میلاد است.نمونه سکونتهای برجای مانده از زندگی در دوره مفرغ عبارتند از تپه شهر سوخته در زابل تپه های مرودشت وحوزه رود کر در مرودشت کرانه های دریای مازندران اردبیل حوالی شهرستان نمین چشمه علی در شهر ری تورنگ تپه در گرگان وتپه دولت اباد اشاره کرد.

آهن .

حدود 3000سال پیش از میلاد مسیح در ارمنستان کشف شد و هزار سال بعد در اروپا مورد استفاده قرار گرفت و بین سالهای 1000تا2000سال پیش از میلاد در ایران استفاده شد

 نقره.

نقره بر دو قسمت تقسیم میشود نقره ساده که از ان سکه و مجسمه های زیبا میساختند که اکثرا با عیار بالا استفاده میشد و به نقره چند خط طلا میزدند که عمر نقره طولانی باشد.اگر نقره به مدت طولانی بماندبه صورت خاک نقره میشود و از بین میرود ولی نقره های که طلا شور میشدند سالمتر میماندند به همین دلیل در حفاری ها در خمره ها فقط خاک نقره یافت میشود.


کلمات کلیدی:ذوب فلزات قیمتی,کوره ذوب طلا,کوره برقی,کوره ذوب فلزات گرانبها، کوره ذوب فلزات، کوره ذوب طلا، کوره ذوب نقره، کوره برقی، کوره برقی ذوب فلزات، کوره برقی طلا، کوره برقی نقره، کوره ذوب قابل حمل، بوته ذوب فلزات، کوره , کوره ذوب فلزات گرانبها , کوره ذوب طلا , ذوب طلا , کوره الکترونیکی، ذوب نیک, کوره ذوب طلا,کوره المنتی,ذوب فلزات قیمتی.